Haandværkerforeningen forstærker indsatsen for indgåelse af praktikpladser

“Som lokal håndværkerforening vil vi gøre alt hvad vi kan for at de unge uddannelsessøgende kan få en læreplads/uddannelsesaftale. Der er flere redskaber. For det første vil vi informere om de nye tilskudsmuligheder (70.000 kr. præmiering). Dernæst udnytter vi samarbejdet med Aalborg Erhvervsråd og Erhvervsskolerne, som har fået bevilget et meget stort tilskud fra Region Nordjylland til formålet. Vi forventer at dette samarbejde bliver taget vel imod af blandt andet vore mange medlemmer, som også er ansvarlige for at sikre den fremtidige arbejdskraft i Regionen.” Siger formand Svend Aage Suhr.

Læs foreningens nye publkation: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Projekt Gæstelærere
I samarbejde med Aalborg Erhvervsråd og UU-Aalborg har Håndværkerforeningen etableret et gæstelærerkorps blandt foreningens medlemmer, korpset rummer indtil videre 17 fag.
Ordningen præsenteres Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.. Læs også om UU-Aalborg...

Her kan klasselærere i samråd med skoleeleverne bestille den håndværker de ønsker skal fortælle om hverdagen som håndværker. Al henvendelse sker til håndværkerforeningens kontor, som efterfølgende finder frem til den aktuelle gæstelærer. Hvis flere af vore medlemmer har lyst til at deltage er de hjertelig velkommen.

Kontakt: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.